gra planszowa Retro Reporter

Najnowsze doniesienia

13.03.2013
Związki zaw. dozorców domowych wszczęły u władz starania o uniemożliwienie transakcyj sprzedaży posad dozorców domowych. Obecnie stosunki układają się w ten sposób, że niejednokrotnie dość zamożni gospodarze wiejscy likwidują swoje gospodarstwa, aby za parę tysięcy złotych zdobyć „stanowisko“ dozorcy domu w Warszawie. Jest to na ogół dość wygodne i intratne zajęcie. Dozorcami domowymi stają się w ten sposób najczęściej jednostki niewykwalifikowane i nieobznajomione z wielkomiejskimi warunkami życia. Cierpią na tem zawodowi dozorcy wśród których daje się odczuwać bezrobocie. Związek dozorców domowych domaga się zagwarantowania posad w tym zawodzie tylko stałym mieszkańcom Warszawy, odpowiednio wykwalifikowanym.

Lokalizacja:  Dom Dozorców i Służby Domowej w Warszawie, Leszno 48.

12.03.2013
Projektowaną budowę miejskiej kolei szybkiej w Warszawie [...] poprzedziły próbnewiercenia, dokonane wzdłuż zamierzonej linji, a więc od pl. UnjiLubelskiej do Muranowa i od ul. Płockiej na Woli do ul. Karowej,celem zapoznania się z budową geologiczną i hydrologiczną terenówWarszawy.
[...]
Osuszenie i stałe odwodnienie zapewnić ma pozioma sztolnia w spodzie tunelu, która zbierać i odprowadzać będzie wodę w dwóch przeciwnych kierunkach od Wisły. Z placu Unji sztolnia przejdzie przez ul. Bagatele, służąc do zasilania stawu w Łazienkach, a na końcu trasy dna tunelu przejdzie przez ul. Miłą do Wisły przy moście kolejowym. Budowa tunelu poprzedzona będzie budową sztolni, w celu lepszego osuszenia terenów, przylegających do miejskiej kolei szybkiej, co znacznie ułatwi samą budowę tunelu.

12.03.2013

Wczoraj odbyłasię próbna jazda wagonu motorowego P. K. P., zbudowanego przezfirmę Cegielski na odcinku Warszawa — Łódź.

Odjazd z Warszawynastąpił o godz. 9-tej min. 41, a przyjazd do Łodzi bezzatrzymywania się w drodze o godz. 11. min. 7. Całą więcodległość, wynoszącą około 140 km. wagon przejechał w ciągu86 minut, a wiec jechał z przeciętną szybkością techniczną 98km. na godzinę. Na poszczególnych odcinkach średnia szybkośćdochodziła do 123 km. na godzinę.

[...]

Wagon ma 86 miejscdo siedzenia, oparty jest na dwóch wózkach dwuosiowych, z którychkażdy stanowi jakby małą lokomotywę dieslowską.

11.03.2013
Przy drzwiach zamkniętych rozpatrywał we wtorek sąd apelacyjny sprawę łódzkiego lekarza Zygmunta Mierzyńskiego, oskarżonego o bluźnierstwo, zawarte w jego książce p. t. „Jak człowiek stworzył Boga?“
11.03.2013
W sadzie apelacyjnym znalazła się w poniedziałek sprawa fabrykantów i sprzedawców płynu zwanego obiecująco „manną“, który miał posiadać własność uodporniania zelówek przed zniszczeniem.
08.03.2013
Sprawa sensacyjnego procesu, wytoczonego znakomitemu śpiewakowi Janowi Kiepurze przez znanego autora piosenek Marjana Hemara, o czem donosiliśmy wczoraj, przybiera nadzwyczajny obrót.  Jak się okazuje, przedmiotem sporu jest jedna strofka piosenki, napisanej przez Hemara dla filmu, który ostatnio został nakręcony z Janem Kiepurą.
Piosenka ta zaczyna się od słów: „Tobie śpiewam tę pieśń, tobie milczącej w mroku...".
08.03.2013
Niejaki Wacław Grzywacz ubezpieczył się w wymienionym towarzystwie na wypadek śmierci na 2.000 dolarów. Po roku Grzywacz zmarł, a kiedy wdowa zgłosiła się po odbiór pieniędzy, towarzystwo wzbraniało się od wypłaty, oświadczając, że skoro ubezpieczony w rok po zbadaniu przez ich lekarza zmarł, to napewno nie on był badany przy asekuracji, lecz podstawiona przez niego osoba. Wobec powyższego wdowa wystąpiła na drogę sądową. Na rozprawę zostali wezwani w charakterze ekspertów lekarze.
08.03.2013
Co pewien czas prasa zamieszcza sensacyjne wiadomości, dotyczące zagadnienia przemiany pierwiastków, nad którem pracują od szeregu lat najwybitniejsze osobistości świata naukowego. Sprawa ta ma się stać wkrótce przedmiotem sensacyjnych doświadczeń, jakie dokonane będą niebawem przez polskich uczonych. Mianowicie przeprowadzone będą wkrótce próby rozbicia atomów.
07.03.2013
Z Warszawy donoszą (A): Minister komunikacji inż. Budkiewicz w towarzystwie wiceministra Czapskiego oraz dyrektorów kolei przybył wczoraj na dworzec główny w Warszawie, celem obejrzenia nowego typu parowozu pospiesznego „P. U. 29“. który opracowany został specjalnie dla pociągu o dużym składzie z obciążeniem do 600ton. Dotychczasowe próby wykazały, że parowóz ten przy obciążeniu 400 ton osiąga szybkość 100 km. na godzinę, na wzniesieniach zaś szybkość 45 km. Obecnie gotowe już są 3 parowozy typu „P. U. 29“.
06.03.2013
Tajemniczo zaginiony Wacław Bahr — jak już wczoraj w części nakładu donosiliśmy — był dobrze znanym bywalcem sali bilardowej u Loursa; opowiadają, że jako król potajemnej rulety i lichwiarz dorobił się milionowej fortuny. Nosił zwykle przy sobie w woreczku dziesiątki karatów brylantów, które brał pod zastaw za udzielanie pożyczek. Znali go pod przezwiskiem „Rejent", oraz pod przezwiskiem „Dziedzic".
wykonanie: tworzenie stron www warszawa - wzt.pl