gra planszowa Retro Reporter

Obyczaje

Dodano: 29.01.2013
Żródło: Ilustrowany Kurier Codzienny 29.05.1932 nr 147 s.10

Chce pobić rekord gadulstwa. Dziwny pomysł mieszkańca Bydgoszczy.

(mr) W warszawskim oddziale „Ilustrowanego Kuryera Codziennego" zjawił się w środę dziwny gość. Był nim pan Romuald Piątkowski, obywatel Bydgoszczy, który przybył do Warszawy, by w stolicy pobić nielada rekord, bo... światowy rekord gadulstwa.

Pan Piątkowski, młody sympatyczny brunet, wyjaśnia nam obszernie, jak wpadł na ten pomysł,
dość poprawdzie niezwykły.
—    Kryzys ! powszechna dzisiaj „bryndza" — mówi — pozbawiły mnie posady kierownika tartaku. Postanowiłem okres
mego przymusowego bezrobocia zużytkować w sposób równie oryginalny, jak i pożyteczny. W rozważaniach moich wpadłem na pomysł, by zdobyć rekord światowy w gadulstwie. Czytałem gdzieś, że przed kilku laty murzyn jakiś ustanowił rekord światowy w mówieniu bez przerwy i zarobił na tem sporą Ilość dolarów. Ten czarnoskóry gaduła mówił okrągło przez 30 godzin, co już było uważane za poważny wyczyn, bowiem posłowie parlamentu austrjackiego, znanego zeswego gadulstwa, w czasie obstrukcji parlamentarnej nie mówili dłużej, nad 15 godzin bez przerwy.

Trenowałem się przez czas długi i doszedłem wreszcie do tego, że mogę mówić bez przerwy godzin 30. Chcę w Warszawie dokonać rekordu mówienia bez przerwy przez dobę i to mówienia z sensem na pewne określone tematy.
Pytamy p. Piątkowskiego, na jaki temat chce mówić?

—    Przemówienie moje poświęcę przeważnie sprawom kryzysu, jaki obecnie gnębi ludzkość, nakreślę przytem mój krótki życiorys. Przez 24 godziny nie opuszczę trybuny. Jedynie co 5 godzin posilał się będę przez wypicie dwóch surowych jajek, oraz szklanki lemoniady. Wierzę, że mój popis w Warszawie wzbudzi pewnego rodzaju sensację, a jeżeli się uda, wyruszę na tournee po Europie.
wykonanie: tworzenie stron www warszawa - wzt.pl