gra planszowa Retro Reporter

Obyczaje

Dodano: 10.08.2013
Żródło: Nowiny Codzienne 04.08.1932 nr 103

Kuśnierz znalazł 500 dolarów w futrze oddanem do przeróbki

To, co zdarzyło się w domu nr. 4 przy ul. Chłodnej z p. Surą Fajgenbaum z Ciechanowa, wydaje się wprost nieprawdopodobne.

P. Fajgenbaumowa przyjechała w tym tygodniu do Warszawy przywiozła stare futro na tchórzach, odziedziczone po swoim ojcu i oddała je kuśnierzowi, niejakiemu Chaimowi Szokowi (Chłodna 4). Kuśnierz miał je przerobić na damskie.

Gdy po kilku dniach p. Sura Fajgenbaumowa zgłosiła się do kuśnierza w celu przymierzenia nowego futra, uczciwy rzemieślnik zwrócił się do niej ze słowami:
— Mani dla pani niespodziankę. Pani coś miała w futrze. Klientka przysięgała, że o niczem nie wie, że w futrze nigdy nic nie miała. Wówczas p .Szok wyjął z szuflady papierek 500 dolarowy i wręczył go p. Fajgenbaumowej.

— To właśnie znalazłem w watolinie.

Szczęśliwa klijentka, którą uczciwość kuśnierza wyprowadziła z równowagi, zemdlała ze wzruszenia,  następnie ocknęła się, ucałowała majstra i znów zemdlała.

Jak się okazuje, pieniądze te zaszył do futra nieboszczyk b. p. Fajgenbaum, gdy powracał jako repatrjant z Rosji sowieckiej. W ten sposób córka odziedziczyła dzięki uczciwości kuśnierza, ładny kapitalik.




wykonanie: tworzenie stron www warszawa - wzt.pl