gra planszowa Retro Reporter

Sport

Dodano: 14.02.2013
Żródło: Ilustrowany Kurier Codzienny 30.08.1932 nr 240 s.11

Trening piłki wodnej.

Warszawa, w sierpniu.
Jako główną przyczynę niedostatecznego rozwoju piłki wodnej w Polsce wskazuje się stale wadliwość starego systemu rozgrywek o mistrzostwo Polski. Lekarstwem ma być system ligowy. Lekarstwo to jest dobre, ale samo nie wystarczy, jeżeli kluby nie zmienią metod treningu, a ściślej mówiąc, jeżeli wogóle zastosują jakąkolwiek metodę.

Dotychczas bowiem wydaje się, iż metodyczny trening prowadzi jedynie krakowska Makkabi, Wynik widoczny: bezkonkurencyjne mistrzostwo Polski przez 7 lat. Inne kluby — a w pierwszym rzędzie AZS — kładą nacisk głównie na posiadanie dobrych pływaków. Nie liczą się z tem, że dobry pływak jest dopiero dobrym materjałem na gracza polo, ale graczem n i e  j e s t.

Treningi piłki wodnej w Polsce w 90 proc. odbywają się po domowemu, bez kierownictwa trenera, a kierownik treningu, choćby nim był jeden z graczy — jest tu bardziej niezbędny, niż gdziekolwiek indziej. Bez trenera bowiem gracze najchętniej cwiczą te elementy gry, które najlepiej umieją. Zaniedbują natomiast elementy trudniejsze i wymagające większego wysiłku.

T. zw. trening większości naszych drużyn water-polo polega na tem, że zawodnicy ustawiają się naprzeciw bramki, tkwią
jak na kotwicy i bombardują bramkarza. Taka zabawa, której w żadnym razie nie można nazwać treningiem, trwa tyle czasu, na ile pozwala temperatura wody. I na tem koniec.
[...]
Tadeusz Semadenl.wykonanie: tworzenie stron www warszawa - wzt.pl