gra planszowa Retro Reporter

Nauka i technika

Dodano: 12.03.2013
Żródło: Ilustrowany Kurier Codzienny 15.10.1934 nr 286 s.14

Pierwszy polski helikopter

Z Warszawy donosi (Mt): W najbliższym czasie będziemy posiadali w Polsce pierwsze autogiro (helikopter). Ten aparat do latania rozpowszechniony w Anglji i Ameryce nie był dotychczas znany
w Polsce.
Jak wiadomo, aparat ten podobny jest do samolotu, tylko nie posiada skrzydeł. Powierzchnię nośną zastępuje mu t. zw. rotor. Jest to trójramienny przyrząd, przypominający śmigło. Ramiona jednak podobne są raczej do skrzydeł niż do części śmigła. Ów rotor powoduje podnoszenie się i utrzymanie aparatu w powietrzu. Śmigło natomiast nadaje siłę pociągową.
[...]
Autogiro typu C. 30 P. posiada szybkość praktyczną 153 km/godz. przy niezwykle niskiej szybkości minimalnej, bo 24 km. na godzinę. Dzięki rotorowi umieszczonemu, jak wiadomo, na grzbiecie aparatu, wzbijanie się w powietrze następuje bardzo szybko i start może być niezwykle krótki. Nasze autogiro potrzebuje do startu tylko 11 metrów.
[…]
Jeszcze lepiej przedstawia się sprawa lądowania, gdyż autogiro schodzi do lądowania pionowo i potrzebuje tylko tyle przestrzeni, żeby się móc pomieścić. Tak więc przy dalszych udoskonaleniach, które już są w toku, autogiro będzie mogło swobodnie lądować na płaskim dachu domu.
[...]


wykonanie: tworzenie stron www warszawa - wzt.pl