gra planszowa Retro Reporter

Styl życia

Dodano: 28.05.2013
Żródło: Nowiny Codzienne 01.02.1933 nr 35 s. 5

To i owo o podarkach ślubnych

Karnawał to nietylko okres bali i tańcujących kawek i bridżów, ale i okres ślubów i wesel. 
A z weselem związana jest tradycja podarków ślubnych. W epoce przedwojennej, zakres możliwości w tej dziedzinie był bardzo mało urozmaicony. Istniały ponure i groźne zastrzeżenia, że tylko to,  czy tamto „wypada" młodej parze ofiarować, a wszelkie wyłamania się i inowacje byłyby poczytane za „zupełny brak znajomości form towarzyskich".

Dziś zakres możliwości podarunkowych jest znacznie rozszerzony. Cóż ofiarujemy młodej parze? Przedewszystkiem do podarków zawsze odpowiednich i cennych należą wszelkie dzieła sztuki. Obraz pędzla dobrego malarza,  wykwintna grafika, czy piękna rzeźba. Pozatem mamy piękne wyroby „Lądu". Oryginalny kilim, czy artystyczny mebel — są zawsze stosownym prezentem. Również nieograniczone pole przedstawia ceramika krajowa. Bo i nasze czasy też mają swoje „nie
wypada".

Nie wypada kupować i ofiarowywać przedmiotów niekrajowego pochodzenia. Oprócz dzieł sztuki istnieje jeszcze inna dziedzina podarków — podarków praktycznych. Zacznijmy od najpraktyczniej szych. Jakieś wzorowe urządzenia kuchenne, komplet naczyń, czy elektrolux, będą przez młodą gosposię zawsze mile widziane.

Z podarków równie praktycznych, a już, że się tak wyrażę „elegantszych", wyliczyć należy przedewszystkiem, tak obecnie modne, małe mebelki jak np. stolik na kółkach, do podwieczorków, czy efektowne biureczko dla młodej pani.

A jeśli w mieszkaniu młodej pary znajduje się tapczan lub kozetka — to doskonałym prezentem będzie ładna narzuta (musimy tylko uważać aby była stonowana z całością urządzenia). Nie wspominam już nawet o wszelkiego rodzaju firankach i obrusach oraz serweteczkach — jest to pole do popisu dla pań, które potrafią wykonywać piękne robótki.

Bardzo miłym i zawsze przydatnym podarunkiem będzie ładna zastawa do herbaty. Taka efektowna ceramika krajowa. Przyda się młodej gosposi podczas przyjęć popołudniowych. Przed wojną ofiarowywało się młodym parom piękne, porcelanowe serwisy i srebra i platery. Jeśli, ktoś posiada dostateczną ilość gotówki — może zwyczaj ten kontynuować i dzisiaj.

Gdyby młoda para miała zamiar udać się w podróż poślubną — nieodrzeczy będzie podarowanie ładnego nesesera, eleganckiej walizy lub wykwintnego, kraciastego pledu podróżnego. Pozatem istnieje jeszcze całe mnóstwo innych drobiazgów mniej lub więcej cennych, które doskonale nadają się na podarunki ślubne, w rodzaju pięknych kryształów, flakonów do perfum, garniturów na toaletę i t. p.

Chodzi teraz o to czem właściwie z pośród wymienionych przedmiotów obdarzyć państwa młodych. Otóż bezwzględnie tem — co im się najbardziej przyda, a... czego sami sobie nie kupią...


wykonanie: tworzenie stron www warszawa - wzt.pl