gra planszowa Retro Reporter

Początki motoryzacji

Dodano: 17.03.2013
Żródło: Gazeta Handlowa 27.07.1936 nr 171 s.3

Pierwsze kroki montowni samochodów

(m) W zakładach Lilpop, Rau i Loewenstein trwają przygotowania do montażu samochodów zagranicznych. Jak się okazuje z postępu tych prac, pogłoski, że jeszcze w roku bieżącym ukażą się na rynku naszym pierwsze samochody z montażu, są przedwczesne. Rok bieżący będzie wypełniony pracami przygotowawczemi, tak iż w najlepszym razie dopiero późną jesienią może będzie wypuszczonych z montażu kilka pierwszych próbnych wozów.

Jak nas informują, w drodze do montowni jest paręset samochodów typu Chevrolet i kilka sztuk dużych samochodów typu Buick. Podobne samochody te są skierowane do Warszawy z montowni General Motorsa w Aleksandrji i aby uczynić zadość umowy koncesyjnej o nadaniu montowni, samochody będą rozebrane i spowrotem zestawione w montowni warszawskiej.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że montownia warszawska będzie prowadzona na ryzyko i odpowiedzialność wyłącznie zakładów Lilpop, Rau i Loewenstein, gdyż przemysłowcy i kapitaliści zagraniczni nie chcą się angażować na niepewnym i małochłonnym rynku polskim. Co więcej, zawarowali sobie cały szereg, niejednokrotnie bardzo uciążliwych warunków, których niedotrzymanie grozi zerwaniem umowy montażowej i pozostawieniem fabryki Lilpopa bez dostawy części  zagranicznych.wykonanie: tworzenie stron www warszawa - wzt.pl