gra planszowa Retro Reporter

Nędzarze

Dodano: 08.03.2013
Żródło: Ilustrowany Kurier Codzienny 13.11.1932 nr 315 s.11

Tam, gdzie bezrobotna inteligencja warszawska zaopatruje się w odzież.

(mig) Przy Obywatelskim komitecie społecznym w Warszawie istnieje specjalna sekcja odzieżowa, która bezrobotnym i potrzebującym pracownikom dostarcza ubrań, obuwia, bielizny, chroniąc ich przed chłodem i przed wstydem, jaki wywołują łachmany.

W obecnej chwili — mówi p. Lelewelowa, kierowniczka sekcji odzieżowej — więcej niż sześćdziesiąt procent naszych klientów stanowi inteligencja, w czem bardzo wielu artystów... Bezrobotni muzycy, których zastępy zwiększają się z dniem każdym z powodu spopularyzowania kin dźwiękowych i głośników radjowych, malarze, rzeźbiarze, zarabiając w tych kryzysowych czasach grosze, aktorzy bez pracy.


Niedawno przyodzialiśmy artystkę dramatyczną, której nazwisko nie tak dawno jeszcze było szeroko znane w stolicy. Przed kilku dniami zgłosiła się do nas żona byłego właściciela fabryki, niegdyś doskonale prosperującej, prosząc o ciepłe ubranie dla swej córki, która pomimo listopadowych chłodów musi chodzić do szkoły w kretonowej sukience i letnim paltociku.

Wogóle inteligencji ubogiej brak odpowiedniego ubrania i bielizny daje się więcej odczuć, aniżeli pracownikom fizycznym, ponieważ Iudzie nawykli dawniej do pewnego dobrobytu, żenują się podartej
odzieży, a przytem często ubranie decyduje o możliwości otrzymania nowej pracy. Któż bowiem da posadę biuraliście, który zgłasza się w łachmanach i w dziurawych butach.

Sekcja odzieżowa Ob. kom. pomocy społecznej posiada składnicę przy ul. Hożej, a w najbliższym czasie zamierza zorganizować własne zakłady krawieckie, które sporządzając tanio dobrą, mocną odzież dawałyby jednocześnie zajęcie pewnej liczbie bezrobotnych krawców,
wykonanie: tworzenie stron www warszawa - wzt.pl