gra planszowa Retro Reporter

Najnowsze doniesienia

Dodano: 20.01.2013
Żródło: Ilustrowany Kurier Codzienny 09.12.1933 nr 341 s.11

Środowa śnieżyca w Warszawie zatamowała ruch w mieście i okolicy

Z Warszawy donosi (Mt). Środowa śnieżyca, która trwała niemal przez cały dzień, przyczyniła wiele utrudnień w ruchu kołowym i pieszym. Jezdnie i chodniki pokryte grubą warstwą śniegu zniechęcały do pieszych wędrówek. Służba  miejskiego zakładu oczyszczania miasta nie przeprowadziła w ciągu dnia wczorajszego prawie żadnych
robót, tak że na niektórych ulicach przechodnie brnęli po kostki w śniegu. Zaznaczyć należy, że dawnemi laty przed scentralizowaniem całej służby w miejskim zakładzie oczyszczania miasta podobnych stosunków nie notowano, gdyż każdy z dozorców przed swoim domem uprzątał chodnik ze śniegu.

Do oczyszczenia miasta przystąpiono energicznie dopiero we czwartek rano. Oczywiście zabrano się przedewszystkicm do ulic głównych, boczne ulice jeszcze we czwartek były zarówno uą chodnikach, jak na jezdni zasypane śniegiem.
Śnieg spowodował również wiele trudności w ruchu kolejowym w obrębie stolicy.
Okazało się m. in., że elektryczne zwrotnice w dolnym poziomie linji średnicowej przestają normalnie działać nawet przy niewielkiej ilości śniegu. Śnieg przerywa kontakt iglicy z opornicami, co uniemożliwiło automatyczne przekładanie zwrotnic.

Specjalna brygada robotników kolejowych uprzątała wczoraj przez wiele godzin śnieg z torów. Przerwy w działaniu zwrotnie spowodowały opóźnienie tych pociągów. 20 minutowego opóźnienia doznały pociągi z Bukaresztu, Lwowa, Sarn, Krzemieńca i Kowla. Nie spóźniły sie tylko pociągi: krakowski i wiedeński.

Śnieg i mróz dotkliwie dał się we znaki nędzarzom, szczególnie bezdomnym, którzy nocy ubiegłej wypełnili do ostatniego miejsca domy i przytułki noclegowe.

„Armja przeciwśnieżna" magistratu liczy 2000 ludzi.

Z Warszawy donosi (A): Duże opady śnieżne, jakie nawiedziły Warszawę w nocy ze środy na czwartek dały zatrudnienie
przeszło 1.000 bezrobotnym. W czwartek 7 bm. zakład czyszczenia miasta przyjął ponad 1.000 bezrobotnych
do pomocy całemu personalowi zakładu, liczącemu przeszło 1.000 osób. Dwutysięczna armia pracowników rozpoczęła we czwartek sprzątanie śniegu o godz. 9 rano. Przed punktami przyjmowania do pracy przy sprzątaniu śniegu bezrobotni już o północy tworzyli długie kolejki!Zakład oczyszczania miasta i wywozu śmieci, ul Prosta 32wykonanie: tworzenie stron www warszawa - wzt.pl