gra planszowa Retro Reporter

Sprawy kryminalne

Dodano: 11.05.2013
Żródło: Nowiny Codzienne 03.04.1933 nr 105 s.2

Znasz li ten kraj?

Zapewne jeszcze wielu rdzennych i rodowitych mieszkańców stolicy niema pojęcia co znaczy rzeczowe i  geograficzne zapytanie:
— Pójdziesz pan na Żelazne?
Ta nieznajomość rzeczy jest conajmniej naganna i świadczy o małem za interesowaniu się. Warszawą.
A przecież nie jest wcale tak trudno przekonać się, co znaczy ta miła i zabawna szarada.
Przepis jest bardzo prosty. Po północy należy przechadzać się zwolna i niedbale po ulicach naszego
miasta, w okolicy popularnej ulicy Burakowskiej lub w pobliżu pięknej dzielnicy — Ochoty. Zazwyczaj po kwadransie takiej nastrojowej przechadzki spotyka się dwóch lub trzech  gentlemanów w przepisowych strojach wieczorowo - sportowych, składających się z wykwintnie twarzowej czapki zwanej cyklistówką.
Oczywiście, że wypada wówczas zachować zimną krew i niczem nie zdradzać swoich krajoznawczych chętek. Najlepiej jest nie wpływać niczem na naturalny bieg wypadków. Ot, zwykłe, chłodne zachowanie się badacza. Po paru minutach, niewątpliwie jeden z gentlemanów, dotykając z nieprzymuszoną gracją dwoma palcami swej nienagannej cyklistówki — poprosi o ogień do papierosa. Po tym drobnym ewenemencie z dziedziny „Życie towarzyskie", można już się  spodziewać, że lada chwila padnie oczekiwane zapytanie. Jakoż pada.
— Pójdziesz pan na Żelazne?
I tu badacz ma przed sobą. dwie drogi: przytaknąć lub zaprzeczyć. 
Zasadniczo skutek tych odpowiedzi jest zazwyczaj jednakowy i można go skonkretyzować jako wybicie części uzębienia i poświęcenia na ołtarzu wiedzy portfelu. Jednak należy podkreślić, że
komentowanie odpowiedzi jest zasadniczo różne.
W wypadku przeczenia komentarz brzmi:
- Ja cię tu nauczę chodzić na Żelazne, — w wypadku drugim sformułowany jest w przejrzyste pytanie: — A po co ty, pętaku jeden,  będziesz tam chodził?

O jakżeż blado brzmią wobec tego wszelkie zapytania i zwroty poetyckie w stylu: „wróć do Sorrento", „w góry. w góry miły bracie", czy „jedź do Warażdin".
Jednak, co to znaczy — życie. To się nazywa przeżycie.

Marywykonanie: tworzenie stron www warszawa - wzt.pl