gra planszowa Retro Reporter

Społeczeństwo

Dodano: 08.04.2013
Żródło: Nowiny Codzienne 08.12.1932 nr 231 s. 3

Za co dostał baty reprezentant portrecistów kieleckich

Wiadomo, że Łódź różni się od innych miast tem, że nie posiada kanalizacji, że łodzianie grają w pokera i że co krok to fabryka manufaktury. W Kaliszu wyrabiane są hafty, w Częstochowie  
zabawki dziecinne, w Wilnie rękawiczki i t. d. Nikt łby jednak nie zgadł, że znakomite miasto  
Kielce posiada również swoją osobliwość. Nie widać wprawdzie kominów na horyzoncie kieleckim, trudno jest spotkać rzesze robotników wchodzących, lub wychodzących z fabryk, ale zato w Kielcach istnieje centrala zaopatrywania mieszkańców Polski w portrety.

Utalentowane miasto Kielce posiada kilka zakładów fotograficznych, zajmujących się  powiększaniem fotografij i rozpowszechnianiem portretów po wszystkich zakątkach Rzeczypospolitej. Któżby mógł przypuszczać, że tradycyjnie uprawiający portretowanie artyści kieleccy dopuszczą się wykroczeń, które wywołają nietylko ingerencję władz sądowych ale co ważniejsze,  pobicie reprezentanta jednego z zakładów.

P. Antoni Malinowski jeździł od wsi do wsi, od dworu do dworu i przyjmował zamówienia na
oryginalne portrety (nawet kolorowane) w ramach lub bez.  Pobierał zadatek w wysokości 5 zł.,
przyjmował fotografję i zostawiał dowód, że za dwa tygodnie przesłany będzie pocztą za  zaliczeniem oryginalny portret wielkości 50X60.

Na początku szło wszystko jak najlepiej. Ostatnio jednak coś się w Kielcach popsuło. Bo oto pewien ksiądz proboszcz z kaliskiego, zamiast własnego portretu, otrzymał powiększoną fotografję brodatego kupca. Kmiotek z Łowickiego, o umiastym wąsie otrzymał fotografję młodej panny z kwiatkiem w buzi. Wszystko się w Kielcach poplątało.  

Zrozpaczeni klienci kieleckiego zakładu pobili Malinowskiego przy pierwszem spotkaniu, a sami wystąpili na drogę, sądową przeciw firmie, która ich oszukała. Zachodzi obawa, by tradycja
kieleckich portretów nie doznała uszczerbku.wykonanie: tworzenie stron www warszawa - wzt.pl