gra planszowa Retro Reporter

Nauka i technika

Dodano: 16.04.2013
Żródło: Ilustrowany Kurier Codzienny 06.02.1934 nr Dodatek: Kurier Techniczny nr 6 s. 1

Czy sprawdzą się dzisiejsze utopje techniczne? Jak bedzie wyglądał świat w roku 2000Oto jak sobie wyobrażają mieszkanie
w przyszłości:
Na dworze, śnieżyca, a w mieszkaniu
lato i rośliny w ogrodzie domowym
są w pełnym rozkwicie.
Od dawien dawna ludzie skłonni byli do tworzenia sobie obrazów przyszłości. Odnosi się to nietylko do układu stosunków społecznych, politycznych lub gospodarczych, ale także i do urządzeń technicznych i to zarówno techniki życia codziennego, jak i techniki przemysłowej. Nas w tem miejscu interesują horoskopy techniczne. Takie horoskopy bywały rzecz jasna dostosowane zawsze do stopnia, jaki zdołał już osiągnąć rozwój techniczny. Przeto zupełnie inaczej wyglądała utopja w czasach Tomasza Morusa, inaczej przedstawiają się fantazje Juljusza Verne‘a lub Bellamyego, a raczej znów wyglądają marzenia dzisiejszej epoki.


[...]

W artykule niniejszym chcemy podać szkicowo, jak sobie dzisiaj technicy wyobrażają wygląd naszych miast, mieszkań w r. 2000. Trzeba przytem pamiętać, że szybkość z jaką technika się rozwija ogromnie zmieniła się i ciągle się zmienia.

[...]

Najbardziej interesującemi są oczywiście marzenia techników, co do przyszłego wyglądu domów mieszkalnych. Wyobrażają sobie oni teraz, że przyszłe domy mieszkalne składać się będą z wielkich hal o ścianach szklanych. (czyż to nie jest pełna satysfakcja dla fantazji domów
szklanych Stefana Żeromskiego). Szkło to oczywiście będzie twarde, ale nie kruche. Będzie ono bądź to nieprzeźroczyste, lub też przejrzyste lub zabarwione, ewentualnie matowe. Wewnątrz tych domów będą ściany ruchome, do przesuwania, stosunkowo lekkie, tak, że można będzie w danej powierzchni mieszkalnej dowolnie zmieniać ilość i wielkość ubikacyj. Jednakowoż ściany te będą doskonale izolowały, zwłaszcza przed hałasem, zgiełkiem ulicy lub z sąsiedztwa. Dzięki wynalazkowi szkła przepuszczającego promienie ultrafiołkowe, będzie można urządzić w domach sztuczne ogrody, w których rosnąć będą przez cały rok drzewa, krzewy, tak, że nawet w czasie śnieżycy będzie się miało złudzenie lata.

Oczywiście domy te będą miały sztuczny klimat swój własny. Powietrze będzie filtrowane, zaopatrzone w odpowiednią ilość wilgoci, ozonizowane, i o takiej temperaturze, jaka najbardziej odpowiada naszemu organizmowi. Także i pod tym względem możemy widzieć poważny krok naprzód ze strony polskich wynalazców, a to pod postacią ostatniego wynalazku p. Prez. Ignacego Mościckiego. Drzwi w tych domach otwierać się będą bez żadnego wysiłku z naszej strony, z chwilą, gdy się do nich zbliżymy same przed nami się otworzą. Lokajem niewidzialnym będzie komórka fotoelektryczna czuła na światło podczerwone lub ultrafiołkowe (sic!). Potrawy gotowane będą w naczyniach kuchennych w próżni, lub tej pod ciśnieniem zależnie od jakości potraw. Oczywiście wszystko będzie napędzane elektrycznie. Funkcja kucharki przejdzie na cały szereg aparatów elektrycznych, a człowiek będzie miał tylko za zadanie regulować na tablicy rozdzielczej zaciski w odpowiedniem miejscu.


wykonanie: tworzenie stron www warszawa - wzt.pl