gra planszowa Retro Reporter

Nauka i technika

Dodano: 16.04.2013
Żródło: Nowiny Codzienne 12.04.1933 nr 114 s.3

Kawalerowie — baczność! Ostatnia telefonistka opuści wieżę Cedergrena w przyszłym roku


1 września nastąpi automatyzacja stacji telefonów ręcznych przy ul. Zielnej. Tylko 5.000  abonentów, których numery zaczynają się od siódemki, pozostanie nadal jeszcze na stacji ręcznej.
Do obsługi tych abonentów  potrzeba najwyżej sto osób. Tyle więc telefonistek pozostanie przy pracy. Ale i one ulegną również redukcji. W początku bowiem roku przyszłego nastąpi całkowita automatyzacja telefonów. Opuści wówczas wieżę Cedergrena ostatnia telefonistka, miejsce zaś tej żywej, choć niewidzialnej  osoby, zajmie bezgłośna maszyna-automat.


Główna sala centrali telefonicznej
przy Zielnej 37 z 1904 r.
źr: wikipedia.org

Zredukowane telefonistki otrzymują od dyrekcji „posag , w postaci odprawy, której wysokość zależna jest od ilości lat przepracowanych w telefonach. Telefonistka pracująca 5 lat otrzyma, naprzykład, 1500 zł., nie brak zaś i takich, które otrzymają nawet po 4500 zł.

Czy znajdą zredukowane telefonistki w dzisiejszych ciężkich czasach pracę? Na jak długo starczy im ich „posagu"? Czy potrafią zapewnić sobie byt po utracie posady, na której  pracowały wiele lat? Wśród licznej armji telefonistek są i takie, które pracują w telefonach od chwili ich uruchomienia. (t.m.).
 wykonanie: tworzenie stron www warszawa - wzt.pl