gra planszowa Retro Reporter

Oszyści, fałszerze, aferzyści

13.02.2013
Kroniki kryminalne Warszawy chlubią sie całą plejadą kombinatorów, którzy sprzedają tramwaje, dworce kolejowe, kolumnę Zygmunta, szosy, oraz nabierają na carskie brylanty i t. d. Ostatnio notowano nowy wypadek podobnego
nabrania. Spryciarzem okazał się niejaki Antoni Kruk, emerytowany policjant zamieszkały przy ul. Nowy Świat 26. Zaopatrzywszy się w zielony kwitarjusz, nakładał mandaty karne na zakochane pary, grożąc im w razie odmowy represjami za rzekomą orazę moralności. Kruka aresztowano na gorącym uczynku i znaleziono przy nim ciułane w pomysłowy sposób 31 zł.
29.01.2013
Sprawa zagadkowego zaginięcia popularnego w Warszawie kupca Edwarda Simona, nie przestaje interesować szerokich sfer naszej strolicy. Krąży dookoła niej szereg sensacyjnych pogłosek, które skłoniły władze do wzmocnienia umorzonego już śledztwa, Nowe dochodzenia w tej sprawie objąć ma wiceprok. sądu okr. p. Firstenberg, ponieważ liczba osób, które widziały Simona po jego „samobójstwie", wzrasta z dniem każdym.
27.01.2013
Na wokandzie sądu okręgowego znalazła się sprawa trzech referentów urzędu skarbowego, oskarżonych o wymuszanie łapówek w drodze służbowego nacisku. Ofiarą oskarżonych padł właściciel piekarni Ferdynand Szmidke, któremu sekwestrator zajął za zaległe podatki w sumie 10.000 zł. 120 worków mąki i 5 koni.
27.01.2013
W jednej z podrzędnych restauracyj na Woli w Warszawie wydarzyło sie w tych dniach niezwykłe spotkanie dwóch gości. Zgadali się przy bufecie o nazwiskach i okazało sie, że obaj noszą te same nazwiska Michała Latynowicza, posiadając te same miejsca urodzenia i tych samych rodziców itp. Żarty gości, iż obaj są pijani, spowodowały wyciągniecie przez nich dokumentów, które potwierdziły wspomniane szczegóły.
20.01.2013
Przed sądem okręgowym stanął jako oskarżony o niezwykłe przestępstwo z chęci zysku właściciel domu w Jabłonnie, Bolesław Wikiel. Wikiel ubezpieczenia! się w rozmaitych towarzystwach asekuracyjnych od wypadku. Za każdym razem ucinał sobie palec ręki i podejmował premje. M. in. podjął Wikiel 11.000 zł. za stracony palec w Tow. „Przezorność". Za ucięty drugi palec podjął Wikiel 16.000 zł. w Krakowskiem Twie Ubezp. Wzaj.
20.01.2013
Do właściciela składu kolonjalnego przy ul. Nowomiejskiej 24, Aleksandra Onuprejczyka zgłosił się jakiś osobnik, który sprzedał kupcowi po niezwykle niskiej cenie 10 beczek miodu. Osobnik otrzymał 2170 zł i ulotnił sie. Po otwarciu beczek okazało się, że p.Onuprejczyk, stary doświadczony kupiec został haniebnie oszukany. W beczkach bowiem była cienka, warstwa miodu, a pod nią... glina z żółtym piaskiem.  Poszkodowany kupiec zawiadomił o wszystkiem policje. Oszusta dotychczas nie udało sią jednak wykryć.
19.01.2013
Gospodarz ze wsi Prostki, Józef Rogalski, sprzedał korzystnie omłot jesienny i przyjechał z pieniędzmi do Warszawy, chcąc tu nabyć niektóre rzeczy. Na placu Broni zaczepiło kmiotka kilku osobników, którzy zaproponowali Rogalskiemu kupno autobusu miejskiego, mówiąc, że stanowi on ich własność. Rogalskiemu podobał się autobus (!), jak i to, że autobus był szczelnie wypełniony pasażerami.
wykonanie: tworzenie stron www warszawa - wzt.pl