gra planszowa Retro Reporter

Miasto

Dodano: 24.01.2013
Żródło: Ilustrowany Kurier Codzienny 25.04.1932 nr 113 s.12

Okropny stan popularnych letnisk podwarszawskich

Z racji zbliżającego się sezonu letniego wydelegowało starostwo warszawskie specjalne komisje dla zbadania okolicznych letnisk pod względem sanitarnym i urządzeń mieszkalnych. Komisje te wyruszyły w tych dniach najpierw w kierunku południowym od stolicy i poddały skrupulatnej kontroli letniska: Anin Międzylesie, Radość, Miedzyszyn I Falenicę.

W większości wspomnianych letnisk zastały komisje okropne warunki sanitarne tak, że np w Falenicy  zbadanych 80 domów, przeznaczonych dla letników, 38 opieczętowano jako niezdatnych do użytku(..).
Również w Międzylesiu i Mledzyszynse opieczętowała komisja różne budki, stajenki i szałasy, wynajmowane letnikom w ubiegłych latach na mieszkania...! Znalezione tam brudy i niechlujstwo dały komisji obfity materjał do wystąpienia przeciw zarządowi tych letnisk i właścicielom. W wszystkich niemal domkach i willach tamtejszych znaleziono coś do poprawek, które dokonane być mają do dnia 10 maja pod groźbą sankcyj karnych.

W największem letnisku — Falenicy, w której w ciągu lata przebywa do 50.000 letników, przeważnie żydowskich, znaleziono skandaliczne stosunki, witające tam przybyszów już przed dworcami kolei wąskotorowej i normalnej kolei łączącej Falenicę z Warszawą. Np. stojący naprzeciwko dworca kolejki dom niejakiego Szyi Weichenberga zatruwa powietrze na przestrzeni kilkudziesięciu metrów, to też właściciela tego „letniska“ ukarano wysoką grzywną, również nie
lepiej przedstawia się posesja miljonera Hansmana, dawnego właściciela Falenicy, która stanowi jak stwierdził protokół komisji, „centralny punkt zanieczyszczenia całej Faienicy". Miljoner Hansman bawi przez 6 miesięcy w roku w Nicei, a zjawia się tylko w porze letniej, aby... dobrze wynająć swe brudne i niechlujne domki dla spragnionych świeżego powietrza Warszawian. Ścisła Kontrola wspomnianych letnisk urządzona została po raz pierwszy, wskutek czego wywołała ona we wspomnianych letniskach popłoch wśród właścicieli zaniedbanych domów. Może jednak przyczyni się ona do zeuropeizowania tych zaniedbanych miejscowości..wykonanie: tworzenie stron www warszawa - wzt.pl