gra planszowa Retro Reporter

Miasto

Dodano: 20.01.2013
Żródło: Ilustrowany Kurier Codzienny 15.12.1933 nr 347 s.13

Ile jeszcze wytrzymają mosty warszawskie?

Z Warszawy donosi (A): Mimo panujących mrozów, komisja mostowa pod kierunkiem prof dr. Pszenickiego, rektora politechniki warszawskiej, prowadzi w dalszym ciągu swoje prace przy badaniu wytrzymałości mostów warszawskich.
W chwili obecnej przeprowadza się badania wszystkich przęseł mostu Kierbedzia, który jest najbardziej zagrożony, oraz mostu pod Cytadelą. Obliczeń dokonywują inżynierowie miejscy pod kierunkiem Ini. Br. Plebińskiego. Jednocześnie dokonywuje się wycięcia próbek żelaza w różnych częściach mostów, w celu poddania ich badaniom laboratoryjnym, mechanicznym i wartości żelaza, z jakiego most jest zbudowany. Obliczenia te są sprawdzane w miarę ich postępu przez komisję mostową, złożoną z najwybitniejszych fachowców w dziedzinie budowy mostów. W ubiegłym roku dość dużo pisało się o zagrożeniu mostu Kierbedzia, przez który w ostatnich czasach kierowano główny ruch uliczny
Jak wiadomo, wkrótce zarząd miast przystąpić ma do budowy nowego mostu na Wiśle.
Most ten będzie przedłużeniem wiaduktu, prowadzącego od ulicy Karowej. Po zbudowaniu tego mostu, centrum miasta uzyska nowe połączenie z Pragą. W ten sposób most Kierbedzia uzyska znaczne odciążenie i główny ruch z Pragi do śródmieścia skierowany będzie przez nowy most, ul. Karową, oraz ul. Królewską, która zostanie odpowiednio poszerzona.
wykonanie: tworzenie stron www warszawa - wzt.pl