gra planszowa Retro Reporter

Miasto

Dodano: 06.03.2013
Żródło: Ilustrowany Kurier Codzienny 19.10.1932 nr 290 s.9

Na Okęciu stworzono najbardziej nowoczesny port lotniczy.

Z Warszawy donosi (Mt): Już w przyszłym miesiącu nastąpi przeniesienie cywilnego portu lotniczego z Mokotowa na Okęcie. Nowy port lotniczy pod względem swych urządzeń i organizacji jest bez wątpienia najbardziej współczesnym portem lotniczym w Europie. Obejmuje on obszar 400 ha, posiada on 3 nowe hangary żelazo-betonowe, należycie zabezpieczone przed ogniem. Szerokość jednego hangaru wynosi około 55 m.; przystosowany jest on więc do przyjęcia najpotężniejszych aparatów lotniczych. Hangary posiadają instalację centralnego ogrzewania i oświetlenie elektryczne. Specjalne urządzenia przeciwpożarowe w jednej chwili automatycznie zalewają wodą każdy przedmiot, ogarnięty ogniem, w jakiemkolwiek miejscu hangaru. Po wpływem wzrostu temperatury na wypadek ognia następuje automatyczne zalanie wodą miejsca, w którem wynikł pożar. Drzwi do hagarów otwierają i zamykają elektryczne automaty. Paliwo doprowadzane jest automatycznie podziemnemi rurociągami, a do centralnych kotłowni, obsługującej całe lotnisko, paliwo doprowadzane jest ukrytemi podziemnemi kanałami.

Lotnisko na Okęciu posiada wielką stację benzynową o pojemności 110 tysięcy litrów. Ten wielki zbiornik benzyny jest również doskonale zabezpieczony przed ogniem. Na lotnisku znajduje się dworzec prowizoryczny w dwóch budynkach. W pierwszym z tych budynków mieści się właściwy dworzec i biuro, w drugim budynku mieszczą się warsztaty. W przyszłości ma stanąć na lotnisku wielki reprezentacyjny dworzec lotniczy. Plan tego dworca opracował już inż. Zalewski, zdobywca II nagrody na wystawie paryskiej. Wielki ten dworzec wybudowany będzie kosztem 7 miljonów zł. wówczas, gdy pozwolą na to warunki finansowe. Prócz tych 2 bundynków, które obecnie stoją na lotnisku, znajduje się jeszcze
budynek mieszkalny dla 18 rodzin. Dojazd do lotniska został udostępniony przez wybudowanie 400-metrowej szosy. W przyszłości planowane jest wybudowanie wielkiej autostrady asfaltowej długości 1500 m.
Autostrada ta połączyć ma lotnisko z obecną szosą i przejdzie jedną z ulic na przedmieściu Warszawy.
Z chwilą uruchomienia lotniska cywilnego na Okęciu, posażerów dowozić będzie do porto lotniczego autobus „Lotu“ z jednego z centralnych punktów miasta.
wykonanie: tworzenie stron www warszawa - wzt.pl