gra planszowa Retro Reporter

Miasto

15.12.2013
Niedawno podawaliśmy w  „Nowinach Codziennych" wiadomość o  samobójstwie, jakie miało miejsce, w domu. nr. 32 przy ul. Świętojerskiej. Dom ten uzyskał w opinji okolicznych mieszkańców tragiczną nazwę „domu samobójców", ponieważ  zachodzą tam nadzwyczaj częste  wypadki samobójstw, popełnianych nietylko przez lokatorów, ale i przez zupełnie obce osoby, które przychodzą do tego tragicznego domu specjalnie, aby targnąć się na swoje życie. Wypadki podobne niejednokrotnie zostały przez naukę, zaobserwowane. Ogólnie znaną jest rzeczą, że tak samo, jak istnieją epidemie samobójstw i mody na pewne ich rodzaje, tak też i zdarzają sio miejsca specjalnie przez samobójców  poszukiwano i ulubione, które niejako przyciągają ich nieznaną jakąś  potężną siłą, i stają się dla nich terenem ostatnich, porachunków z  życiem.

Lokatorzy domu nr. 32 przy ul. Świętojerskiej żyli w ustawicznej grozie. Ostatnie, a dwunaste z rzędu popełnione tam samobójstwo,  wywarło na nich tak wstrząsające wrażenie, że dwaj lokatorzy dostali  ciężkich ataków serca. Zdenerwowani tem i zrozpaczeni smutną sławą  tragicznego domu, zamieszkujący w ilości 180 żydowscy lokatorzy,  zwołali specjalne zebranie, aby nad sprawą samobójstw się zastanowić i obmyślić jakieś środki zaradcze. 
22.11.2013
Ul. Bednarską w stronę Dobrej, jechał samochód ciężarowy Nr. 24621, rzeźnika Jankla Tenenbaumna. W tym czasie od strony ul. Furmańskiej w kierunku Bednarskiej jechał również samochód  ciężarowy Nr. 26507, Alfreda Eberleina. Przy zbiegu ul. Bednarskiej i  Furmańskiej kierowca pierwszego  samochodu Zdzisław Chmielewski, chcąc uniknąć zderzenia wjechał na  chodnik, wskutek czego wywrócił  latarnię gazową, a następnie zarzymał się przy przeciwległym chodniku i omal nie wjechał do restauracji „Pędziwiatrówka". Wskutek uderzenia w słup  latarni, pękła rura, zaczął wydobywać się gaz, oraz została zdruzgotana cała latarnia. Wypadku z ludźmi nie było. 
14.08.2013
Urwanie głowy mieli wczoraj kierowcy taksówek na placu Teatralnym, znalazł się bowiem wesołek, który, korzystając z nieuwagi policjanta, przekręcił strzałkę, wskazującą kierunek ruchu - w odwrotną stronę.
10.08.2013
Po raz pierwszy od powstania tramwajów w Warszawie, pozwolono nam palić w wagonach przyczepnych.

Jak wiadomo, sprawa palenia w tramwajach była poruszona przez dyrekcje monopolu tytoniowego, która interweniowała w ministerstwie komunikacji i uzyskała odpowiednie zezwolenie. Dyrekcja monopolu liczyła, iż w ten sposób zwiększy swe obroty. Wczorajszy dzień wykazał, że narazie obliczenia te nie są zbyt realne. Jak zdołaliśmy stwierdzić, palono bardzo mało. Gdzieniegdzie można było spotkać palacza, który siedząc przy otwartem oknie wagonu, wypuszczał wstydliwie dym na ulicę. Być może, z czasem nabierzemy  
śmiałości.
10.08.2013
Istnieje w Warszawie specjalna komisja lustracyjna, w której skład wchodzi przedstawiciel starostwa grodzkiego i przedstawiciel inspektoratu artystycznego.  Komisja ta zajmuje się kontrolą
szyldów i reklam. Ma przedewszystkiem na celu usuwanie wszelkich szpetnych malowideł, wyobrażających np. lwa z otwartą paszczą, eleganta w cylindrze i we fraku spacerującego po śniegu, maszynę do szycia zawieszoną w powietrzu, świece przewiązanej kokardką i t. d
26.06.2013
Gdzież ma zaczerpnąć świeżego powietrza, gdzież opalać się na „przypiekane prosię", „indjana", Josephine Backer, Ghandiego, czy inną czekoladkę, gdzie prezentować żebra, ewentualnie ciało z przyległościami oraz niepokojące pyjamas i zupełnie uspakajające kostjumy, gdzie pływać,
brodzić i nurkować, gdzież wreszcie ma się na kupnym, czy też domowego wypieku kajaku  człapać szanujący się warszawianin i takaż, identyczna warszawianka jeśli nie na Wiśle i na jej wybrzeżach, zwanych przystępnie plażami.
26.06.2013
Inspektorzy Tow. Opieki nad  Zwierzętami, B. Dubicki i S. Nejman, w asystencji policji, przeprowadzili wczoraj na cmentarzach: Powązkowskim i żydowskim (przy ul. Okopowej), obławy na  ptaszników. Na cmentarzu żydowskim skonfiskowano siatki do łapania ptaków, oraz 10 ptaków w klatkach, umieszczonych w pobliżu siatek — „na wabia". Wszystkie ptaszki: szczygły, czyżyki i makolągwy, wypuszczono na wolność. Sprawców - właścicieli zastawionych sideł oraz klatek z ptactwem aresztowano tylko trzech, reszta zdołała  przezornie zniknąć.
18.06.2013
Wczoraj o 4 i pół pp. czatownie straży ogniowej spostrzegły kłęby dymu unoszące się nad mostem Księcia Józefa, na którym powstał pożar. Wszystkie 3 oddziały pospieszyły na ratunek, przerzucając część warszawskiego taboru na stronę praskę po moście Kierbedzia. Około 7-ej ogień był już opanowany, co przypisać należy jedynie dzielności straży. Ogień powstał od iskry parowca.
11.05.2013
Zapewne jeszcze wielu rdzennych i rodowitych mieszkańców stolicy niema pojęcia co znaczy rzeczowe i  geograficzne zapytanie:
— Pójdziesz pan na Żelazne?
Ta nieznajomość rzeczy jest conajmniej naganna i świadczy o małem za interesowaniu się. Warszawą.
A przecież nie jest wcale tak trudno przekonać się, co znaczy ta miła i zabawna szarada.  Przepis jest bardzo prosty. Po północy należy przechadzać się zwolna i niedbale po ulicach naszego miasta, w okolicy popularnej ulicy Burakowskiej lub w pobliżu pięknej dzielnicy — Ochoty.
08.05.2013
Co tydzień w hali Mirowskiej  odbywa się polowanie na szczury. Czwórka foxterierów dusi dziennie od 100 do 150 szkodników.

wykonanie: tworzenie stron www warszawa - wzt.pl