gra planszowa Retro Reporter

Nałogowcy

Dodano: 08.03.2013
Żródło: Ilustrowany Kurier Codzienny 10.11.1932 nr 312 s.11

Pijany „demon samochodu" w Warszawie.

Z Warszawy donosi (Pm): Przed sądem okręgowym zasiadł dzisiaj 23-Ietni Henryk Teleta, dziwny typ, cierpiący na t. zw. nietolerancje alkoholową. Teleta przez całe życie był spokojnym człowiekiem, zmienił się jednak od chwili, gdy nauczył się szoferstwa i zaczął rozjeżdżać ludzi autami.

Gdy tylko upił się, siadał do taksówki i przy pierwszej sposobności odprawiał na chwilę szofera, a  wówczas przesiadłszy się do kierownicy, szalał po Warszawie, jeżdżąc z niebywałą szybkością do momentu, aż skończyła sie benzyna. Wybryki jego zaczęły się od czasu, gdy Teleta służył w autokolumnie wojskowej i wówczas to dostał manji samochodowej.

Teleta raz stawał już za podobną sprawkę przed sądem grodzkim, który skazał go na 8 miesięcy więzienia. W drugiej instancji, gdzie bronił oskarżonego adw. Drobniewski kara została Telecie zmniejszona do 3 dni aresztu. We wtorek zasiadł znowu Teleta przed sądem okręgowym, jako oskarżony o kradzież taksówki. A było to tak:

Teleta wsiadł do taksówki i kazał się wozić po Warszawie. Na ul. Rymarskiej Teleta pozwolił szoferowi wejść do bramy jednego z domów i oświadczyć dozorcy, że pan przyjechał. Szofer zastosował sie do polecenia. Gdy jednak dozorca wyraził zdziwienie, nie wiedząc, o jakiego pana tu idzie, szofer wrócił na ulicę i w tej chwili ujrzał, że.... auto jego z Teleta przy kierownicy ruszyło pełnym gazem.

Szofer wsiadł do drugiej taksówki i rozpoczął się pościg z szaloną szybkością. Pościg ten trwał kilka godzin po ludnych ulicach Warszawy, wreszcie Teleta sam zajechał do XII komisariatu i zgłosił się do dyżurnego przodownika. Po chwili przybiegł również zdyszany szofer, którego Teleta przywitał słowami - "Kłaniam się pięknie, do pańskich usługi" — Telecie wytoczono sprawę o kradzież samochodu.

Sąd okręgowy ogłosił wyrok, skazujący Teletę na 4 miesiące więzienia. Na mocy amnestji kara została oskarżonemu darowana.


wykonanie: tworzenie stron www warszawa - wzt.pl