gra planszowa Retro Reporter

Życie towarzyskie

Dodano: 18.01.2013

WIELKIE PRZYJĘCIE W AMBASADZIE FRANCUSKIEJ.

Piękną uwerturą do tegorocznego sezonu towarzyskiego było pierwsze jesienne przyjęcie popołudniowe u małżonki ambasadora Francji pani Juljuszowej Laroche. Ujmująca gospodyni podejmowała gości, nosząc toaletę z czarnego weluru,  ozdobioną jedynie wąską etolą gronostajową, spiętą kwiatami tuberozy. Salony pałacu ambasady wkrótce już zapełniły sie najwytworniejszą elitą towarzyską stolicy. Przewinęły się przez nie koła rządowe, dyplomatyczne, nankowe, artystyczne i towarzyskie.

Tworzyły się barwne grupy zarówno w salonie recepcyjnym o ścianach pokrytych wielkiemi storami koloru ciemno-ceglastego i ozdobionym w przytulnym kąciku niezwykle cenną kolekcją „Ikon" starobizantyjskich, jak również w sali jadalnej, której ściany zdobiły na całej niemal szerokości olbrzymie gobeliny.

Dla wielu osób ze sfer dyplomatycznych było ta pierwsze ukazanie się na większem przyjęciu dyplomatycznem Z „nowych twarzy" ujrzeliśmy więc posągową sylwetę nowego ambasadora amerykańskiego Johna Cudahy o rumianej czerstwej twarzy, tryskającej zdrowiem. Opowiada! nam o swych wrażeniach z niedawno odbytego polowania, na które go zaprosił p. Prezydent Rzplitej. Był zachwycony temi Iowami, będąc oddawna zamiłowanym rycerzem św. Huberta.

Po raz pierwszy ukazali się również nowy poseł belgijski wic-ehr. Davignon z małżonką, który nam zakomunikował, że wkrótce spodziewa się nowego sekretarza, ponieważ nawał prao w poselstwie uczynił koniecznem powiększenie personelu: nowy poseł perski Jadollah Chan Azodi, zajęty jeszcze instalowaniem poselstwa w nowej siedzibie na Krakowskiem Przedmieściu: nowy poseł hiszpański Serrat y Bonastre nawiązywał świeże znajomości: nowy poseł portugalski Cezar de Sousa Mendes
ziawił sie ze swoia czarującą córeczką Marją AmeIją i nowym sekretarzem i opowiadał nam o swej Świeżo odbytej podróży po Polsce; nowy poseł chiński Li-Czing Lun wywoływał duże zainteresowanie, jak również jego urocza córa Jung-Kuei; obecny byl
także nowy bułgarski charge d‘ affaires Attynow, którego ujrzeliśmy w rozmowie ze znanym art.-rzeżbiarzem Wittgiem, projektodawcą pomnika króla Władysława Warneńczyka: p. Ałtynow zakomunikował nam, że jego apel w wywiadzie, udzielonym „I. K. C.“, znalazł oddźwięk, bo niezbędne na dokończenie pomnika fundusze podobno już się znalazły, ogólną uwagę zwracała wreszcie pierwsza aparycja świeżo zaślubionej młodej małżonki sekretarza ambasady francuskiej hr. de Monferrand, z domu księżniczki de Rohan, pochodzącej z najwyższej arystokracji francuskiej. Miała na sobie skromną, lecz tem wytworniejszą toaletę koloru „cerise" 1 takiż kapelusz. Wszystkie panie przybyły w sukniach wizytowych i w kapeluszach.

Wśród pań z towarzystwa polskiego zwracały ogólną uwagę dystyngowane i pełne wdzięku postacie: ministrowej Beckowej, ministrowej Matuszewskiej i dyrektorowej  Drymmerowej.


wykonanie: tworzenie stron www warszawa - wzt.pl